16 grudnia 2022

Wideokonferencja – dobór sprzętu i oprogramowania

Wideokonferencja – przygotuj swoją firmę

Wideokonferencja jest stałym elementem codziennej rutyny wielu firm. Spotkania online zastępują grupowe rozmowy stacjonarne. Konieczność zmiany nawyków organizacyjnych wynika z faktu wybuchu pandemii i skutkującej nią izolacji. Pandemiczna rzeczywistość wymusiła na przedsiębiorcach opracowanie i dopasowanie w firmach procesów do spotkań zdalnych.

Podstawowym narzędziem pracy wielu zespołów stało się oprogramowanie do prowadzenia grupowych rozmów wideo. Umożliwia ono wspólną pracę, odbywanie spotkań biznesowych i koordynowanie działania firmy z zaplecza domowego zacisza.

Od oprogramowania do wideokonferencji oczekujemy niezawodności. Pracownicy muszą mieć możliwość komunikowania się za pomocą czatu tekstowego, połączenia głosowego i wideo. Warunkami koniecznymi jest również możliwość udostępniania ekranu w czasie rzeczywistym i wymiany plików.

Wideokonferencja to przywilej nie tylko pracy zdalnej. W sytuacji, kiedy w przedsiębiorstwie występuje wiele rozproszonych w różnych lokalizacjach oddziałów, spotkania online są koniecznością. Wideokonferencje wpisały się więc na stałe w krajobraz pracy wielu firm.

Właściciel przedsiębiorstwa to podmiot odpowiedzialny za to, by uczestnicy wideokonferencji posiadali nie tylko odpowiednie oprogramowanie, ale i sprzęt. Korporacyjne laptopy często nie umożliwiają uczestnikom spotkania transmitowania obrazu w odpowiedniej jakości. Koniecznością jest wyposażenie pracowników w kamery osobiste, a sal konferencyjnych w profesjonalne kamery i mikrofony umożliwiające transmisję najwyższej jakości obrazu i dźwięku.

Naprzeciw najwyższym wymogom stawianym przez przedsiębiorców wychodzi Axtel. Oferujemy pełen wachlarz kamer zarówno osobistych, jak i dedykowanych do sal konferencyjnych. W naszej ofercie znajdują się zestawy umożliwiające transmisję zarówno wideo, jak i audio w czasie rzeczywistym.

Przetestuj nasze rozwiazania bezpłatnie.

Jaki sprzęt wybrać do wideokonferencji?

Przed wyborem sprzętu i oprogramowania do wideokonferencji musisz zadbać o dobre łącze internetowe. Dźwięk i obraz w wysokiej jakości obciąża łącze, a zapotrzebowanie na jego przepustowość rośnie wraz z liczbą uczestników spotkania.

Zgodnie z badaniem Highspeedinternet (https://www.highspeedinternet.com/resources/how-much-internet-speed-to-work-from-home) do pracy w domu, w tym do swobodnego prowadzenia wideokonferencji wymagana jest minimalna prędkość 10 mb/s pobierania 1 mb/s wysyłania – na jedną osobę.

Kamera do wideokonferencji

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu kamery do wideokonferencji, zdefiniuj cel jej wykorzystania. Podstawowy podział dotyczy sprzętu pracownika pracującego zdalnie i wyposażenia biura lub sal konferencyjnych.

Kamera do użytku personalnego – dla pracownika

Przy wyborze kamery dla pracowników Twojej firmy, powinieneś kierować się przede wszystkim stosunkiem jakości do ceny. Istotna jest możliwość obsługi trybu szerokokątnego i panoramicznego. Kamera powinna mieć możliwość regulacji i rejestrować obraz w rozdzielczość co najmniej 720p i proporcjach 16:9.

Powyższe funkcje posiada np. kamera AX – 2K Business Webcam (link)

Powinieneś pamiętać, że na wyposażenia pracownika pracującego zdalnie składa się nie tylko kamera. Wyeliminowanie pogłosu wynikającego z liczby osób na spotkaniu i ograniczenie hałasów otoczenia jest możliwe dzięki zastosowaniu zestawów słuchawkowych.

Zestaw słuchawkowy powinien być przede wszystkim wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto musi być wygodny w użytkowaniu, np. poprzez zastosowanie skórzanych nauszników i poduszek w przypadku słuchawki nagłownej. Twoją uwagę powinna też przykuć opcja wyciszenia otoczenia i wysoka jakość przekazywanego dźwięku. Cechą gwarantującą użyteczność zestawu jest możliwość wykorzystania wielu wejść. Słuchawka powinna obsługiwać standard Jack, USB A, oraz USB C.

słuchawki do pracy zdalnej

Wyżej wymienione funkcje posiada np. słuchawka Axtel Voice 40.

Przetestuj Axtel Voice 40 bezpłatnie w Twojej firmie.

Kamera do użytku korporacyjnego

Do prowadzenia wideokonferencji w salach, gdzie zasiada wile osób, konieczny jest zaawansowany technologicznie sprzęt oferujący szerszy kąt widzenia, niż kamery personalne.

Przy wyborze kamery do wideokonferencji należy przede wszystkim zwrócić uwagę na konieczność wyposażenia się w sprzęt rejestrujący obraz w jakości 4K. Konferencje korporacyjne, w tym spotkania z kontrahentami nakładają wymóg zachowania wysokiego poziomu profesjonalizmu. Na to zdecydowanie wpływa jakość transmitowanego obrazu.

Wideokonferencje w salach spotkań wymagają dodatkowego wyposażenia kamery. To np. wbudowane mikrofony, które zapewnią jakość dźwięku adekwatną do jakości obrazu. Konieczne są również głośniki, by komunikacja odbywała się na satysfakcjonującym obie strony poziomie. Sala natomiast powinna być odpowiednio wygłuszona.

By nie rozpraszać uwagi gości, należy zadbać o to, by kamera umożliwiała automatyczne śledzenie mówcy i kadrowanie. By objąć obrazem wszystkich uczestniczących w rozmowie, może być wymagana kamera o kącie widzenia powyżej 120 stopni.

Zestaw do wideokonferencji

Najbardziej wymagający klienci oczekują najwyższej jakości audio i wideo transmitowanych w dedykowanych do wideokonferencji salach.

W skład wyposażenia sali przeznaczonej wyłącznie lub głównie do wideokonferencji wchodzi nagłośnienie kierunkowe i mikrofony sufitowe lub stołowe.

Klient ma również możliwość wyposażenia sal w zintegrowane monitory i tablice interaktywne. Wideokonferencje obsługiwane przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych oferują możliwość transmisji w czasie rzeczywistym tekstu pisanego na tablicy. Dedykowana kamera wycina przeszkody np. osobę piszącą, tak, by tekst był zawsze widoczny.

W przypadku zaawansowanych technologicznie sal, konferencja może być moderowana z poziomu urządzenia sterującego spotkaniem znajdującym się na stałe wewnątrz. Rezerwacja sali odbywa się z poziomu dedykowanego ekranu zamocowanego na zewnątrz, informującego jednocześnie o jej dostępności.

Wdrożenie w pełni profesjonalnej sali konferencyjnej oferuje nasz partner Axium.

Rozwiązanie przenośne All In One

Urokiem pracy zdalnej jest m.in. możliwość wykonywania obowiązków służbowych z dowolnego miejsca. Wyobraź sobie sytuację, gdy podczas podróży służbowej Twojego zespołu, kluczowy klient napotkał problem i konieczna jest konsultacja całego teamu. Będąc w jednym samochodzie lub w wagonie pociągu, połączenie się każdego z osobna, spowodowałoby chaos komunikacyjny i wzajemne zagłuszanie.

Rozwiązaniem problemu mogłoby być połączenie nawiązane przez jedną osobę z zespołu, jednak hałas z zewnątrz zagłusza rozmówcę i generuje nieprzyjemny szum.

Realnym rozwiązaniem dostosowanym do wymogów pracy zdalnej jest urządzenie umożliwiające wyraźne odtworzenie dźwięku i inteligentną redukcję hałasu przy możliwości 360 stopniu zbierania dźwięku. Przydatna w tej sytuacji jest też kamera, która obejmie zarówno jedną, jak i trzy osoby, kadrując rozmówcę. Dodatkowo, taki sprzęt musi być odpowiednio lekki, by zachować cechę mobilności.

sprzęt do wideokonferencji

Przetestuj rozwiązanie Axtel Portable Video Camera Conference Speaker, które posiada wszystkie wymienione wyżej cechy.

Oprogramowanie do wideokonferencji

Nie mniej istotne, niż sprzęt pozwalający na komunikację i Internet z odpowiednią przepustowością jest oprogramowanie. Oprogramowanie musi być niezawodne, dostosowywać połączenie wideo do jakości połączenia internetowego i posiadać funkcje czatu tekstowego, prowadzenia rozmów audio i wideo, udostępniania ekranu i przekazywania plików.

Ponadto, by zorganizować i obsłużyć wideokonferencję, oprogramowanie musi oferować możliwość dołączenia wielu uczestników i moderację spotkania. W przypadku rozwiązań korporacyjnych wymagana jest gwarancja braku awaryjności i zakłóceń podczas spotkania.

Wyróżniliśmy kilka najbardziej popularnych rozwiązań używanych przez małe firmy, jak i globalnie działające korporacje. Użytkownicy cenią sobie ich intuicyjną obsługę, szybkość działania i dostępność na różnych platformach.

Microsoft Teams

Wideokonferencje organizowanie są powszechnie przy wykorzystaniu cieszącego się największą sławą produktu Microsoft. MS Teams wchodzi w skład pakietu Office 365 i skierowany jest przede wszystkim do klientów biznesowych.

Umożliwia prowadzenie konferencji, gromadzenie plików, udostępnianie i nagrywanie ekranu oraz łatwe wdrożenie i integrację z platformami sprzętowymi.

Istnieje możliwość zakupu MS Teams poza pakietem Office 365 i przeprowadzenie samodzielnej instalacji.

Zoom

Zoom to oprogramowanie, które zyskało w niedługim czasie na popularności, co przełożyło się na znaczny wzrost liczby użytkowników.. W darmowej wersji umożliwia połączenie się jednocześnie 100 osób, do 40 minut. Płatna wersja z kolei pozwala na połączenie się do 1000 osób.

Aplikacja posiada czat tekstowy, funkcję screen sharingu i nagrywania spotkania. Wideokonferencja może być moderowana poprzez selektywne udostępnianie możliwości zabrania głosu.

Cisco WebEx

WebEx to oprogramowanie rozwijane i testowanie od 1995 roku. Jego niezawodność została doceniona głównie w dużych korporacjach. Uznanie zdobywa również w mniejszych firmach. Darmowa wersja oprogramowania umożliwia uczestnictwo do 100 osób i czas trwania wideokonferencji do 50 minut. Wersja płatna zwiększa ten limit do 200 osób, jednocześnie biorą udział w spotkaniu i odkrywa dodatkowe funkcje obsługujące wideokonferencje.

WebEx ma funkcję udostępniania pulpitu, nagrywania spotkań, czy tworzenia notatek. Możliwe jest również połączenie z rozmowami telefonicznymi. Ponadto użytkownik ma możliwość wygenerowania linku umożliwiającego komunikację w czasie rzeczywistym z użytkownikami, którzy nie zainstalowali aplikacji na swoim urządzeniu.

Wideokonferencja z Axtel

Jesteśmy działającym od 20 lat polskim producentem kamer do wideokonferencji, zestawów słuchawkowych i telefonów VoiP. Oferujemy zestawy słuchawkowe wyprodukowane w Polsce, nasza fabryka znajduje się w Biłgoraju. Jesteśmy przekonani o jakości oferowanych przez nas urządzeń, dlatego proponujemy bezpłatne testy.

Umów się na bezpłatną konsultację i przetestuj nasz sprzęt. Specjalista Axtel dobierze dedykowane rozwiązania dla Twojego biznesu.